10 styczeń 2023

Służby gotowe do zbliżających się ferii zimowych

Wszystkie służby, inspekcje, administracja państwowa są przygotowane do zbliżającego się okresu ferii zimowych – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

We wtorek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie, którego tematem było bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku.

Po posiedzeniu wojewoda powiedziała dziennikarzom, że przekazała służbom i inspekcjom zalecenia w zakresie przeprowadzenia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa osobom wypoczywającym i przemieszczającym się przez teren regionu.

„Nadchodzący okres ferii zimowych stanowi dla służb, inspekcji i straży, które są w sposób szczególny zaangażowane w działania mające zapewnić bezpieczny ich przebieg, czas mobilizacji oraz podejmowania dodatkowych przedsięwzięć i wyzwań w celu zminimalizowania najczęściej występujących w tym okresie zagrożeń” – dodała.

Leniart podkreśliła, że organizując działania, należy pamiętać również o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży pozostającej w miejscach zamieszkania. „Zapewniam, że wszystkie służby, inspekcje, administracja państwowa są przygotowane do zbliżającego się okresu ferii zimowych” – stwierdziła.

Ferie w kraju zostały podzielone na cztery tury i odbywać się będę od 16 stycznia do 26 lutego br. W województwie podkarpackim zimowy wypoczynek rozpocznie się 16 stycznia i zakończy się 29 stycznia br.

Jak podkreśliła wojewoda, trwa kontrola miejsc zorganizowanego wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak wymieniła Leniart, służby kontrolują takie miejsca m.in. w zakresie stanu zabezpieczenia przeciwpożarowego.

Obecna na konferencji podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch powiedziała, w województwie ferie rozpocznie 271 tys. dzieci i młodzieży.

„Z tej liczby 10,5 tys. dzieci będzie uczestniczyło np. w półkoloniach, wyjazdach krajowych czy zagranicznych. Wszystkie te formy wypoczynku muszą być zarejestrowane w systemie ministerialnym na stronie wypoczynek.mein.gov.pl” – przypomniała.

Według stanu na 9 stycznia 2023 r. zatwierdzonych zostało 300 różnych form wypoczynku zimowego, w których udział weźmie 10 tys. 544 dzieci i młodzieży z Podkarpacia, w tym 5 tys. 263 w miejscu zamieszkania, np. na półkoloniach w szkołach. W wypoczynku krajowym udział weźmie 5 tys. 24 dzieci, natomiast 229 wyjedzie za granicę.

Rauch dodała, że największa liczba kolonii, półkolonii i obozów zgłoszona została przez: szkoły, młodzieżowe domy kultury, towarzystwa przyjaciół dzieci, organizacje harcerskie, miejskie ośrodki sportu i rekreacji, biura podróży i stowarzyszenia.

Kurator zapowiedziała, że podczas trwania ferii przewidziane są kontrole różnych form wypoczynku, które odbywać się będą na Podkarpaciu.

Wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci zapowiedziała również podkarpacka policja. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ akub/