reklama

Nauka i zabawa w sieci

zdjęcie: Nauka i zabawa w sieci / pixabay/5121262
Prezentacje multimedialne, filmy, kolorowanki, quizy i wiele innych atrakcji można znaleźć na platformie edukacyjnej edupolis.pl. Obok Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły, komiksów i stron internetowych z grami to nasza kolejna propozycja dla dzieci pozostających w domach ze względu na zamknięcie placówek oświatowych.
REKLAMA
Platforma Edupolis udostępnia materiały dla uczniów szkół podstawowych. Treści podzielone są na sześć kategorii, a wśród nich znajdziemy między innymi historię, przyrodę, architekturę i sztukę.

W zasobach „Województwo kujawsko-pomorskie” można obejrzeć filmy i prezentacje multimedialne na temat historii i atrakcji turystycznych Kujawsko-Pomorskiego, ułożyć puzzle z regionami etnograficznymi i rozwiązać quiz wiedzy o województwie.

Zakładka „Pierwsze kroki do wiedzy” zawiera puzzle z eksponatami muzealnymi,  kolorowanki, a także filmy z legendami, m.in. o Diable Weneckim, o Katarzynce - córce piekarza, o królu Popielu i myszach.

W folderze „Moja mała ojczyzna” zamieszczono materiały na temat etnograficznego podziału naszego regionu. Znajdziemy tu nagrania prezentujące lokalne gwary, np. pałucką, tucholską i kujawską, a także quiz o menonitach i materiały dotyczące kultury ludowej

Miłośnicy przeszłości mogą skorzystać z zasobów „Historii”. Poznamy drzewo genealogiczne Piastów i dzieje Solidarności, a także sprawdzimy swoją wiedzę na temat rozwoju techniki z XIX wieku. Wśród materiałów udostępniono także grę „Droga ku wolności” – przypominająca o wydarzeniach z sierpnia 1980 roku i kroniki filmowe z czasów PRL-u.

Zbiór „Przyroda” pozwala na korzystanie z treści dotyczących bogactw naturalnych znajdujących się na terenie naszego województwa. Znajdziemy tu filmy o występujących w naszym regionie roślinach i zwierzętach, prezentacje multimedialne na temat składników pogody, krzyżówki i quizy.

W zasobach „Architektura i sztuka” na uczniów czekają między innymi prezentacje i karty pracy na temat stylów architektonicznych, dziedzictwa kulturowego naszego województwa i ochrony zabytków. Zapraszamy do obejrzenia filmu o Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz posłuchania utworów Fryderyka Chopina.

Platforma Edupolis to jedna z naszych propozycji dla dzieci i młodzieży pozostających w domach ze względu na zamknięcie szkół.

Odpowiedzią na zawieszenie działalności placówek oświatowych było utworzenie  z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nadawanie rozpoczęliśmy 16 marca od lekcji dla ósmoklasistów i maturzystów. Po tygodniu uruchomiliśmy zajęcia także dla uczniów klas IV, V, VI i VII szkoły podstawowej i wszystkich klas szkoły średniej. Lekcje rejestrujemy i nadajemy na żywo na: www.kujawsko-pomorskie.pl; edupolis.pl; YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, Facebook: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła.  Można z nich korzystać także w godzinach poza transmisją online. Więcej informacji oraz aktualny plan zajęć dostępny jest tutaj.

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało siedem komiksów opowiadających historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Wśród nich Edward Stachura, Jerzy Popiełuszko, Marian Rejewski i patron naszego województwa Jan Paweł II. Uczniowie poznają życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, a także historię gwiazdy polskiego kina przedwojennego Heleny Grossówny.

Dla zainteresowanych historią Instytut Pamięci Narodowej przygotował portal historyczno-edukacyjny „Zbrodnia pomorska 1939”.  Do dyspozycji są zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć oraz multimedia do nauki.

Młodsze dzieci zapraszamy na stronę internetową gry.kujawsko-pomorskie.pl. Portal umożliwia m.in. wirtualny spacer po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych oraz wycieczkę po regionie szlakiem Fryderyka Chopina. Dla najmłodszych przygotowano także układanki, kolorowanki i quizy.

Uczniom i nauczycielom przypominamy o naszych konkursach. Do 30 czerwca czekamy na zgłoszenia do konkursu „Oni tworzyli naszą historię”, w ramach którego miłośnicy historii przedstawią m.in. sylwetki bohaterów z regionu i relacje o ważnych wydarzeniach z przeszłości.

Dla zainteresowanych ciałami niebieskimi przygotowaliśmy konkurs astronomiczny. Prace w formie zdjęć, prelekcji lub projektów badawczych należy dostarczyć do 7 września.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Radziejów
9.2°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:42
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radziejowie

kiedy
2024-12-14 17:00
miejsce
Radziejowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany