30 listopad 2022

Coraz bezpieczniej na kujawsko-pomorskich drogach

Z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego odbywa się dziś i jutro (29-30 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim konferencja poświęcona bezpieczeństwu na kujawsko-pomorskich drogach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.
REKLAMA

Samorząd województwa zarządza za drogami o łącznej długości 1,7 tys. kilometrów. Budujemy je i modernizujemy w dobrym standardzie bezpieczeństwa, ale to nie wystarcza, musimy prowadzić także inne działania, które prowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem dzisiejszej konferencji jest przede wszystkim integracja różnych środowisk celem wypracowania najlepszych rozwiązań. Samorząd województwa z uwagą wsłuchuje się w postulaty w tej dziedzinie i jeśli pojawią się nowe interesujące rozwiązania, które trzeba będzie wdrożyć, z całą pewnością to uczynimy – mówił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

Wnioski, które wyciągamy z audytu bezpieczeństwa na drogach regionu, to przede wszystkim konieczność doświetlenia miejsc newralgicznych, czyli przejść dla pieszych. Rejestrujemy też błędy geometrii dróg i, niestety, niechlubne błędy oznakowania. Pułapką na kierowców bywają również roboty drogowe – referował Damian Iwanowicz z Katedry Inżynierii Drogowej Politechniki Bydgoskiej.

Można powiedzieć, że bezpieczeństwo na drogach poprawia się, mamy mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych, mniej rannych. Widać, że realizacja zadań przez policję i zmiany przepisów przynoszą efekty. Najczęstsza przyczyna wypadków z winy kierowców to wciąż niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pomimo zaostrzenia prawa i podwyższenia mandatów karnych zdarzają się przypadki nieprzestrzegania przepisów – kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych. Natomiast ze strony pieszych najczęstszym naruszeniem zasad jest wejście na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód w sposób uniemożliwiający kierowcy bezpieczne zatrzymanie pojazdu – ostrzegał naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w bydgoskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji mł. insp. Maciej Zdunowski.

Podczas konferencji odbędzie się dziś jeszcze ceremonia wręczenia statuetek Lider Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Przyznano je: powiatowi bydgoskiemu i powiatowi toruńskiemu (kategoria: powiat przyjazny rowerzystom), gminie Tłuchowo (kategoria: gmina przyjazna rowerzystom), miastu i gminie Barcin oraz gminie Brodnica (kategoria: samorząd inwestujący w infrastrukturę przy drogach wojewódzkich), miastu i gmina Kcynia (kategoria: samorząd świecący dobrym przykładem), Stowarzyszeniu Nasze Silno i Ochotniczej Straży Pożarnej w Świętosławicach (kategoria: lokalne inicjatywy, innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu drogowym).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Radziejów
-0.8°C
wschód słońca: 07:17
zachód słońca: 16:42
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radziejowie

kiedy
2023-02-08 19:00
miejsce
Radziejowski Dom Kultury,...
wstęp biletowany