reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
3 styczeń 2025

Justyna Sobczyk dyrektorką Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich

zdjęcie: Justyna Sobczyk dyrektorką Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich / fot. PAP
fot. PAP
Justyna Sobczyk zwyciężyła w konkursie na stanowisko dyrektora Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie. Obejmie stanowisko od września 2025 r. na pięć sezonów artystycznych - poinformowano w piątek na stronie Biura Kultury m.st. Warszawy.
REKLAMA

Jak przypomniano, Justyna Sobczyk była jedną z jedenastu osób, które wystartowały w konkursie.

"Podczas drugiego posiedzenia komisji, które odbywało się w dniach 2-3 stycznia br., przeprowadzono rozmowy indywidualne ze wszystkimi kandydatkami i kandydatami, którzy spełnili warunki formalne konkursu. Komisja zarekomendowała Prezydentowi Warszawy Justynę Sobczyk na dyrektorkę Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich. Przedstawioną koncepcję uznała za najlepszą" - czytamy w opublikowanej informacji.

Komisja konkursowa obradowała w składzie: Artur Jóźwik (przedstawiciel Miasta Stołecznego Warszawy, przewodniczący komisji), Aneta Subda-Kamola i Magdalena Klepczarek (Miasto Stołeczne Warszawa), Paweł Szkotak (przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów), Krzysztof Szuster (przedstawiciel Związku Artystów Scen Polskich), Joanna Jonczyk i Zofia Krystman (przedstawicielki zespołu pracowników Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich).

"Teatr Ochoty w naszej wizji to teatr, który słucha, który jest w kontakcie z młodymi osobami i rozwija relacje z nimi poprzez różne formy uczestnictwa w budowaniu i realizacji programu. To teatr, który wzmacnia i który inspiruje, wspierając młodzież w funkcjonowaniu we współczesnym świecie na jej własnych zasadach" - czytamy we fragmencie koncepcji programowo-organizacyjnej Justyny Sobczyk.

Jak wyjaśniono, "Teatr Ochoty to także teatr, który przegląda się i czerpie z innych dziedzin, zajmujących się młodzieżą: psychologii, socjologii neurologii, neurodydaktyki, współczesnych nurtów pedagogicznych i alternatywnych modeli edukacji, sztuki współczesnej". "Chcemy, by Teatr Ochoty wchodził w relacje z innymi instytucjami, wytwarzającymi system, w którym młodzi są zanurzeni – przede wszystkim rodziną i szkołą. Teatr Ochoty ma być również miejscem bezpiecznym, w którym każda jednostka może być sobą, wyrażać swoją tożsamość bez obaw bycia ocenianą czy zmuszaną do ukrywania indywidualnych cech, takich jak styl ubierania się czy sposób mówienia" - napisano. "To przestrzeń wolna od uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową, rasę, orientację seksualną czy status społeczno-ekonomiczny" - podkreślono w dokumencie.

Pełny tekst koncepcji programowo-organizacyjnej Justyny Sobczyk znaleźć można na stronie: https://kultura.um.warszawa.pl/documents/65745/16639951/Justyna+Sobczyk+-+koncepcja+programowa+Teatr+Ochoty.pdf/3143fc44-3e87-9952-9938-254955a91116?t=1735916013152.

Justyna Sobczyk jest reżyserką, pedagożką teatru, założycielką warszawskiego Teatru 21 (2005). Współtworzy zespół Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21; jest członkinią Zarządu Fundacji Teatr 21 oraz współzałożycielką Stowarzyszenia Pedagogów Teatru (2010).

"Inicjatorka działań na polu pedagogiki teatru w Polsce, od 2005 r. związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie od 2014 r. współkieruje wraz z dr Zofią Dworakowską (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego) studiami podyplomowymi Pedagogika Teatru. Wykłada na Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Instytut Kultury Polskiej)" - napisano na stronie Biura kultury Urzędu m.st. Warszawy.

Ukończyła Universität der Künste w Berlinie (dwuletnie podyplomowe studia pedagogiki teatru w ramach stypendium DAAD), Akademię Teatralną w Warszawie (zaoczny Wydział Wiedzy o Teatrze) i toruński Uniwersytet Mikołaja Kopernika (pedagogika specjalna). Jest absolwentką programów Szkoły Liderów: "Dwa sektory, jedna wizja" oraz Laboratorium Innowacji Liderskich.

Teatr Ochoty założony w 1970 r. przez Halinę i Jana Machulskich jest szczególnym punktem na kulturalnej mapie Warszawy, łącząc działalność artystyczną z szeroko zakrojonym programem edukacji teatralnej.

"Ogólnopolskim fenomenem jest funkcjonujące przy instytucji Ognisko Teatralne, które wychowało kilka pokoleń artystek i artystów teatru. Ważnym rysem działalności teatru jest zaangażowanie społeczne przejawiające się w otwartości na mieszkanki i mieszkańców Ochoty oraz w aktywnym wspieraniu lokalnych instytucji i organizacji" - podkreślono w informacji.

Od 2020 r. Teatr Ochoty przyznaje Nagrodę im. Haliny Machulskiej – osobom zajmującym się edukacją teatralną i artystyczną. Teatr działa również aktywnie na rzecz dostępności kultury, współorganizując Festiwal Kultury Bez Barier. (PAP)

gj/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radziejów
0.3°C
wschód słońca: 07:53
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radziejowie