20 listopad 2022

Prokuratura czeka na uzasadnienie wyroku ws. utonięcia dwulatka

zdjęcie: Prokuratura czeka na uzasadnienie wyroku ws. utonięcia dwulatka / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura podejmie decyzję o złożeniu apelacji po zapoznaniu się uzasadnieniem sądu – powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler odnosząc się do wyroku skazującego na pół roku więzienia w zawieszeniu rodziców chłopca, który utonął w jeziorze.
REKLAMA

Do tragedii doszło w lipcu 2021 r. nad jeziorem w ośrodku wypoczynkowym w wielkopolskim Antoninie.

W jednym z domków letniskowych przebywało małżeństwo Ukraińców z dwulatkiem. Dzień przed tragedią rodzice brali udział w imprezie, na której bawili się do piątej nad ranem. Po powrocie położyli się spać, nie zamykając drzwi na klucz.

W tym czasie chłopczyk wyszedł z domku, przeszedł kilkaset metrów na plażę i wszedł na pomost, z którego spadł do jeziora i utonął. Ciało dziecka dostrzegła kobieta spacerująca po pomoście. Wezwani na pomoc ratownicy podjęli reanimację, ale bezskutecznie. Rodzice nadal spali.

Wezwani na miejsce zdarzenia policjanci ustalili, że 30-letnia matka chłopca miała blisko 2 promile alkoholu w organizmie, jej 34-letni mąż około 0,08 promila; zgodnie z przepisami kodeksu karnego był trzeźwy.

Śledztwo w sprawie wszczęła Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. Sekcja zwłok dwulatka wykazała, że zmarł z powodu gwałtownego uduszenia. Rodzicom postawiono zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. Z mocy ustawy byli odpowiedzialni za opiekę i czuwanie nad małym dzieckiem. Oboje przyznali się do zarzucanego im czynu - informował wówczas rzecznik ostrowskiej prokuratury.

Rodzicom groziło do pięciu lat więzienia. Sąd Rejonowy w Ostrowie Wlkp. skazał małżonków na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Prokuratura – jak powiedział PAP Maciej Meler – wnioskowała o rok więzienia w zawieszeniu. Dlatego – dodał - po zapoznaniu się uzasadnieniem prokurator podejmie decyzję, czy będzie apelował w sprawie.

Prokurator przyznał, że kara może wydawać niska, ale "zawsze konkretnej ocenie poddawane są okoliczności zdarzenia. Sąd sprawdza okoliczności zawinienia, a więc czy jest to wina umyślna czy nie, jak również okoliczności związane z przebiegiem tego zdarzenia" – oświadczył. Dodał, że "finalną oceną jest tragedia tych osób, którą należy wziąć przy wymiarze kary, oni stracili swoje dziecko" – podkreślił. (PAP)

Autorka: Ewa Bąkowska

bak/ mir/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Radziejów
-5.1°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:44
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Radziejowie