Po raz 10. odbędzie się BRA DAY - dzień świadomości rekonstrukcji piersi
Obchody BRA DAY - dnia świadomości rekonstrukcji piersi - organizowane są od 10 lat przez Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, pod patronatem NFZ.
"Naszym wspólnym celem było przekonanie kobiet, że rekonstrukcja piersi jest dostępna i bezpłatna, bo finansuje ją NFZ. Przekonujemy, że warto z niej skorzystać, bo jest etapem wychodzenia z choroby nowotworowej. W tym roku świętujemy jubileusz. Dzięki medykom i postępowi medycyny rekonstrukcje są już coraz powszechniej wykonywane" – podkreślił dyrektor łódzkiego NFZ Artur Olsiński.
W Łódzkiem, do końca września br., z powodu raka piersi zoperowano niemal 1 tys. kobiet. Część pacjentek, u których lekarze musieli wykonać mastektomię, czyli usunąć całą pierś lub obie, zdecydowała się na rekonstrukcję już podczas operacji. W podanym okresie czasu lekarze wykonali 295 mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją piersi z użyciem ekspandera lub tkanek własnych; w całym roku 2023 w regionie łódzkim było 317 takich zabiegów.
Z zabiegów rekonstrukcji mogą korzystać bezpłatnie także amazonki, które żyją bez jednej lub obu piersi już od wielu lat. Głównym wskazaniem do zabiegu jest wówczas wola kobiety. Na taki zabieg zdecydowało się w 2024 r. 118 kobiet. Zabieg rekonstrukcji piersi jest także częścią profilaktycznej mastektomii. W tym roku z takiej operacji wraz z jednoczasową rekonstrukcją obu piersi skorzystały 62 kobiety. Rekonstrukcje piersi są finansowane przez NFZ bez względu na wiek.
Placówki w Łódzkiem, w których lekarze wykonują najwięcej zabiegów rekonstrukcyjnych, to Szpital im. M. Kopernika w Łodzi, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi i Salve w Łodzi. Zabieg rekonstrukcji piersi finansuje NFZ, warto jednak wiedzieć, że jego koszt wynosi od 9,6 tys. zł - za operację z życiem ekspandera do 36,9 tys. zł - za zabieg radykalnego odjęcia piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem tkanki własnej.
Jak wyjaśnił chirurg onkologiczny z ICZMP w Łodzi prof. Piotr Pluta, odtworzenie piersi po mastektomii zarówno profilaktycznej, jak i leczniczej, wykonywane jest najczęściej za pomocą implantów.
"Technika ta jest skuteczna, przynosi dobry efekt kosmetyczny i jest mniej obciążająca niż zabiegi z tkanek własnych. Są jednak wyspecjalizowane ośrodki chirurgii piersi zajmujące się rekonstrukcjami z tkanek własnych; mówimy o zabiegach bardzo rozległych, wymagających przeniesienia zdrowych tkanek w miejsce po mastektomii, co łączy się z koniecznością wykonania zespoleń mikrochirurgicznych, czyli łączenia naczyń pod mikroskopem." - zaznaczył.
Prof. Pluta, który przed laty był pomysłodawcą organizowania w Łodzi obchodów BRA DAY, podkreślił, że obecnie obserwuje się rozwój technik chirurgicznych, pozwalających na odbudowanie unerwienia czuciowego w trakcie rekonstrukcji piersi.
"Są to jednak pojedyncze doniesienia i ich skuteczność wydaje się jeszcze ograniczona. Nadzieją jest postęp technologiczny, który pozwoli na uwidocznienie nerwów czuciowych piersi i ich zachowanie pod kontrolą wzroku w trakcie mastektomii. W moim przekonaniu będzie to kolejny krok milowy w rozwoju chirurgii piersi" - dodał.
Breast Reconstruction Awareness Day (BRA DAY), czyli Dzień Informacji o Rekonstrukcjach Piersi to ogólnoświatowa inicjatywa, która zaczęła się w 2011 roku w Kanadzie. Jej celem jest edukacja i promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii.
Na tegoroczny jubileuszowy BRA DAY 2024 w Łodzi, organizowany 18 października, złożą się warsztaty dla kobiet oraz uroczysta gala w Teatrze Wielkim - na wybiegu w kreacjach polskich projektantów wystąpi 50 pań, które chorowały na raka piersi.(PAP)
agm/ agz/