Radziejów: miasto królewskie i miejsce sejmików
Wistula/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Zapraszamy Cię do odkrycia uroków miasta Radziejów! To malownicze miejsce położone w sercu województwa kujawsko-pomorskiego, które jest nie tylko siedzibą powiatu radziejowskiego, ale także gminy wiejskiej Radziejów. Leżąc na pięknych Kujawach zaledwie 35 km od urokliwego Inowrocławia, Radziejów zachwyca swoją historią i niepowtarzalnym duchem.
REKLAMA
Tego szukamy w Radziejowie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: pogoda Radziejów, praca Radziejów, Radziejów, kpp Radziejów, arkadia Radziejów.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Radziejowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii i zapoznać z bieżącymi informacjami (w tym prognoza pogody i dane statystyczne).
Radziejów może się szczycić tym, że jego mieszkańcy wywodzą pochodzenie swojego miasta z bardzo odległych czasów, aż od Adama i Ewy. Kujawiacy opowiadają, że po wygnaniu z raju pierwsi ludzie wędrowali po ziemi i ostatecznie dotarli na Kujawy. Ponieważ to Ewa była główną winowajczynią upadku, Adam często zwracał się do niej z wyrzutami i prosił o radę w radzeniu sobie z złem. Gdy zatrzymali się na wzgórzu, na którym obecnie leży Radziejów, Adam poprosił Ewę o poradę, co dalej robić. "Daj radę, Ewo!" – stąd "Radziejewo," a później "Radziejów." M. Borucki w Ziemi Kujawskiej wywodzi nazwę Radziejowa także od "rad" i "wieców". Od najdawniejszych czasów aż do upadku Polski, Radziejów był miejscem, gdzie odbywały się zgromadzenia sejmików kujawskich.
W 1142 r. księżna Salomea, żona Bolesława Krzywoustego, przekazała Radziejów klasztorowi w Mogilnie. W późniejszych latach przeszedł on pod zarząd kapituły płockiej. Te wzmianki najprawdopodobniej dotyczą wsi Stary Radziejów. W 1252 r. Kazimierz, książę kujawsko-łęczycki, nadał Radziejowowi prawa miejskie, a w 1298 r. przywileje te zostały potwierdzone przez Władysława Łokietka. Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło nadali miastu także przywileje handlowe. W XVI wieku Radziejów przeżywał okres rozkwitu jako siedziba starostwa grodowego i centrum sądownictwa. Tutaj odbywały się sądy grodzkie oraz połączone sejmiki obu województw kujawskich: inowrocławskiego i brzesko-kujawskiego. Radziejów był także ważnym ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym na południowych Kujawach. Do roku 1702 istniał w Radziejowie zamek królewski, który został zniszczony przez Szwedów. Starsi mieszkańcy opowiadają, że wtedy istniał także tajny tunel łączący klasztor, zamek i kościół parafialny. Jednak dowodów na istnienie takiego tunelu nie odnaleziono. W roku 1767 istniała w Radziejowie murowana wieża. Pełniła ona funkcję więzienia dla przestępców. Obok wieży stał drewniany dom, w którym mieściła się administracja grodzka. Za domem znajdował się browar z warsztatem słodowniczym, karczma, młyn konny oraz wiatrak na wzgórzach księży Pijarów (obok dzisiejszego kościoła parafialnego). Inna karczma, pokryta strzechą ze stajnią, znajdowała się na rynku. W tamtym czasie Radziejów miał także trzy kościoły katolickie: kościół parafialny, kościół klasztorny franciszkanów oraz tzw. szpitalny (położony na północ od miasta), oraz jeden ariański.
Wojny szwedzkie i epidemie w XVII wieku spowodowały upadek miasta. Warto dodać, że od 1663 r. starostą radziejowskim był Stefan Czarnecki. W okresie Oświecenia (1720 r.) powstała tu pierwsza w Polsce wyższa szkoła (kolegium), prowadzona przez Pijarów. Po dwukrotnym zniszczeniu przez pożar, szkołę przeniesiono w 1819 r. do Włocławka. W 1793 r. miasto przeszło pod panowanie Prus, a od 1815 r. należało do Królestwa Kongresowego. XIX wiek to okres upadku Radziejowa, co doprowadziło do utraty praw miejskich w 1867 r. (odzyskanych dopiero w 1919 r.).
W okresie międzywojennym rozwój handlu i rolnictwa w okolicy oraz budowa linii kolei wąskotorowej do Nieszawy przyniosły pewne ożywienie miastu. Od 1956 r. Radziejów jest stolicą powiatu, utworzonego w wyniku podziału powiatu aleksandrowskiego. Obecnie pełni funkcję centrum administracyjnego dla miasta i gminy.
PRZECZYTAJ JESZCZE